23 августа 12 08:51 Страновая справка/

Страновая справка

Республіка Казахстан є унітарною державою з президентською формою правління. Згідно з Конституцією, країна стверджує себе демократичною, світською, правовою та соціальною державою, вищими цінностями якої є людина, її життя, права і свободи.
Казахстан набув незалежності 16 грудня 1991 року. Столиця - місто Астана. Державна мова - казахська. Російська має статус мови міжнаціонального спілкування. Грошова одиниця - тенге.
Президент Республіки Казахстан є Главою держави, його вищою посадовою особою, що визначає основні напрямки внутрішньої і зовнішньої політики держави і представляє Казахстан всередині країни і в міжнародних відносинах. Президент - символ і гарант єдності народу і державної влади, непорушності Конституції, прав і свобод людини і громадянина.
Уряд здійснює виконавчу владу Республіки Казахстан, очолює систему виконавчих органів і здійснює керівництво їх діяльністю. Законодавчі функції виконує Парламент Республіки Казахстан, який складається з двох палат - Сенату і Мажилісу, що діють на постійній основі.
Сенат утворюють депутати, що представляють в порядку, встановленому конституційним законом, по дві особи від кожної області, міста республіканського значення і столиці Республіки Казахстан. П'ятнадцять депутатів Сенату призначаються Президентом з урахуванням необхідності забезпечення представництва в Сенаті національно-культурних та інших значущих інтересів суспільства. Мажиліс складається зі ста семи депутатів, що обираються в порядку, встановленому конституційним законом. Дев'ять депутатів Мажилісу обираються Асамблеєю народу Казахстану. Термін повноважень депутатів Сенату - шість років, термін повноважень депутатів Мажилісу - п'ять років. В даний час в Мажилісу представлені три партії - Народно-демократична партія "Нур Отан", Демократична партія Казахстану "Ак жол» і Комуністична народна партія Казахстану.
За адміністративно-територіальною структурою країна ділиться на 14 областей і 2 міста республіканського значення:
Астана - місто республіканського значення - столиця Казахстану
Алмати - місто республіканського значення
Акмолинська область
Актюбинська область
Алматинська область
Атирауська область
Східно-Казахстанська область
Жамбильська область
Західно-Казахстанська область
Карагандинська область
Костанайська область
Кизилординська область
Мангістауська область
Павлодарська область
Північно-Казахстанська область
Південно-Казахстанська область
Чисельність населення Казахстану станом на 1 червня 2012 р. становила 16 млн. 760 тис. чоловік. Етнічна структура казахстанського суспільства відповідно до національної перепису 2009 року виглядає наступним чином: Казахи - 63,07%, Росіяни - 23,70%, Узбеки - 2,85%, Українці - 2,08%, Уйгури - 1,40%, Татари - 1,28%, Німці - 1,11%, Інші - 4,51%.
Казахстан розташований в центрі Євразійського континенту. Займаючи 2 млн. 724,9 тис. квадратних кілометрів, країна знаходиться на дев'ятому місці за площею території серед держав світу. На півночі і заході республіка має спільні кордони з Росією - 7591 км (найдовший безперервний сухопутний кордон у світі), на сході з Китаєм - 1783 км, на півдні з Киргизстаном - 1242 км, з Узбекистаном - 2351 км і з Туркменістаном - 426 км. Загальна протяжність сухопутних кордонів - 13 200 км. Крім того, республіка омивається внутрішньоконтинентальними морями - Каспійським і Аральським. Казахстан - найбільша країна в світі, яка не має прямого виходу в Світовий океан.
Республіка Казахстан - індустріальна країна, одним з основних джерел економічного зростання якої є видобуток корисних копалин. Мінерально-сировинна база країни складається з понад 5 тисяч родовищ, прогнозна вартість яких оцінюється в десятки трлн. доларів США. Республіка займає перше місце в світі за розвіданими запасами цинку, вольфраму і бариту, друге - срібла, свинцю і хромітів, третє - міді і флюориту, четверте - молібдену, шосте - золота.
Казахстан також має значні запаси нафти і газу, які зосереджені в західних областях. Сьогодні країна відноситься до розряду провідних нафтовидобувних держав світу - більше 80 млн. тонн нафти і газового конденсату на рік. Планується збільшити щорічний видобуток до 120 млн. тонн до 2020 року. Зараз Казахстан перебуває на 9 місці в світі за підтвердженими запасами нафти. Крім цього республіка займає у світовому табелі про ранги 8 місце за запасами вугілля і 2 місце за запасами урану.
За короткий історичний термін - з моменту здобуття незалежності в 1991 році ВВП на одного жителя країни збільшився в 16 разів - з 700 до 12 000 доларів США - це феноменальний результат навіть у порівнянні зі південно-східними країнами-«тиграми», що стрімко розвиваються. За оцінками британських фахівців, з 25 найдинамічніших економік першого десятиліття XXI століття Казахстан займає третє місце, пропустивши вперед лише Китай і Катар. Відповідно до класифікації Всесвітнього банку, республіка увійшла до групи країн з рівнем доходів вище середнього.
За роки незалежності в Казахстан залучено 150 млрд. доларів зарубіжних інвестицій, що становить близько 70% загального обсягу всіх інвестицій, залучених в Центральну Азію. Золотовалютні резерви країни на 1 червня 2012 року склали близько 85 млрд. доларів США, з них більше 50 млрд. доларів припадає на Національний Фонд.
У рейтингу Світового банку за умовами ведення бізнесу в 2011 році Казахстан посів 47 місце, обійшовши всі країни СНД. У рейтингу глобальної конкурентоспроможності Міжнародного інституту розвитку менеджменту (IMD) за 2011 рік республіка розташувалася на 36 місці, випередивши Індонезію, Туреччину, Італію та інші країни.
Зовнішньоторговельний оборот Казахстану в 2011 році склав більше 125 млрд. доларів. Головними експортними товарами є продукція видобувної, паливно-енергетичної, металургійної та хімічної промисловостей, а також зернової індустрії. Основні торговельні партнери республіки – Росія, Китай, держави Європи та СНД.
В рамках диверсифікації економіки в країні успішно реалізується Державна програма форсованого індустріально-інноваційного розвитку. Відповідно до цієї стратегічної ініціативою по всій країні модернізуються старі і відкриваються нові підприємства і виробництва.
Казахстан реалізує масштабний проект «Новий Шовковий Шлях», який повинен відродити історичну роль країни як головної сполучної ланки континенту і перетворити її в найбільший діловий і транзитний хаб регіону - своєрідний міст між Європою та Азією. В результаті реалізації цього мега-проекту до 2020 року обсяг транзитного вантажопотоку через республіку повинен зрости майже в 2 рази з подальшим доведенням його як мінімум до 50 млн. тонн на рік.
Значний потенціал має і туристичний кластер Казахстану, здатний конвертувати величезне ландшафтне багатство і унікальну культурно-історичну спадщину країни в нові можливості для розвитку.
Здійснюється масштабна соціальна модернізація країни - будуються нові школи, професійні коледжі та університети, відкриваються суперсучасні медичні клініки і лікарні, удосконалюється система соціальної підтримки населення.
Будучи лідером в Центральній Азії, республіка вносить значний внесок у зміцнення стабільності регіону. Великих успіхів країна домоглася і на світовій арені. Про це свідчить головування Казахстану в ОБСЄ та проведення в Астані Саміту цієї авторитетної міжнародної організації в грудні 2010 року. Значущою ініціативою країни став запуск і розвиток проекту НВЗДА - азіатського аналога ОБСЄ. Позитивні відгуки отримала творча діяльність Казахстану у якості голови провідної організації ісламського світу - ОІВ. Країна є також визнаним лідером у глобальному антиядерному русі. В цілому, Казахстан сьогодні активно взаємодіє з різними країнами-партнерами в рамках цілого ряду міжнародних організацій - СНД, ШОС, ЄврАзЕС і т.д.
У липні 2010 року почав діяти Митний союз Білорусі, Казахстану і Росії, а з 1 січня 2012 року - Єдиний економічний простір. Ці об'єднання спрямовані на ефективний розвиток економік держав-учасниць і підвищення рівня життя населення на основі принципу свободи переміщення товарів, послуг, фінансового і людського капіталу через кордони трьох країн.
Стабільне зростання всіх галузей економіки, міжнародне визнання, політична стабільність стали основою процвітання казахстанського суспільства. Казахстан - це країна, спрямована в майбутнє, яка свято шанує свої культурні традиції і успішно реалізує величезний творчий потенціал в сучасному високо-конкурентному світі.
сайт akorda.kz
 
 

Warning: require_once(/usr/local/apache/www/kz/htdocs/www//a8693344089437452c2aef4c7783910cb1d11f1f/trustlink.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /usr/local/apache/www/kz/htdocs/app/views/blocks/footer.phtml on line 17