23 августа 12 08:48 Казахстанско-украинские отношения/

Співпраця Республіки Казахстан з Україною

Загальні відомості
22 липня 1992 - встановлені дипломатичні відносини між Республікою Казахстан і Україною.
У грудні 1994 року відкрито Посольство Республіки Казахстан в Україні.
У травні 1994 року відкрито Посольство України в Республіці Казахстан.
З 9 вересня 2010 року Надзвичайним і Повноважним Послом України в Республіці Казахстан є Дьомін Олег Олексійович.
З 25 квітня 2012 року Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Казахстан в Україні є Турісбеков Заутбек Каусбекович.
Договірно-правова база нараховує понад 95 документів, в тому числі Договір про дружбу і співробітництво між Республікою Казахстан і Україною від 20 січня 1994 року.
 
Політичні відносини
Казахстансько-українські політичні відносини розвиваються динамічно, конструктивною залишається взаємодія між зовнішньополітичними відомствами і в рамках міжнародних організацій, позиції сторін по більшості питань сучасних міжнародних відносин співпадають.
Київ підтримує ініціативи Казахстану з питань забезпечення безпеки, зокрема, ідеї НВЗДА, досягнута домовленість про надання сприяння в процесі вступу Казахстану до СОТ. Залишається плідною співпраця в рамках ООН.
Візити на вищому рівні
В ході взаємних візитів Глав двох держав - Президента України В.Ющенка до Астани в травні 2005 року, в січні 2006 року, в березні 2008 року і Президента Казахстану в Україну в листопаді 2005 року, в лютому 2007 року було підтверджено прагнення до активізації двосторонніх відносин.
Останні домовленості були досягнуті в рамках взаємних візитів Президента України В.Ф. Януковича до Астани у квітні 2010 року та Президента Казахстану Н.А. Назарбаєвим в Україну у вересні 2010 року. У грудні 2010 року Президент України В.Ф. Янукович для участі у Саміті ОБСЄ з робочим візитом відвідав Астану.
Міжпарламентське співробітництво
Сторони зацікавлені в зміцненні і розширенні співробітництва між законодавчими органами. У цих цілях в обох парламентах існують відповідні Групи. На запрошення української сторони в липні 2009 року відбувся візит Голови Сенату Парламенту Республіки Казахстан К. Токаєва в Київ.
У вересні 2010 року в Києві відбулося друга робоча нарада керівників апаратів парламентів держав-учасниць СНД та держав Балтії, в рамках якої були обговорені проблеми та перспективи активізації взаємодії апаратів парламентів.
Міжурядові відносини
У період 23-24 листопада 2011 відбувся офіційний візит Прем'єр-Міністра України М. Азарова до Республіки Казахстан, в ході якого були детально обговорені питання поглиблення торговельно-економічних відносин між нашими країнами, зокрема: питання використання транзитного потенціалу України і Казахстану, співробітництва в галузі атомної енергетики і в космічній сфері, участі українських компанії в Програмі індустріалізації Казахстану.
Стосунки між МЗС
Активно розвивається співробітництво і на рівні Міністерств закордонних справ Казахстану та України. Так, 30-31 березня 2010 року відбувся візит Державного секретаря - Міністра закордонних справ Республіки Казахстан К. Саудабаєва до Києва в рамках турне країнами Східної Європи, в якості Діючого Голови ОБСЄ. В ході візиту К. Саудабаєв провів переговори з керівництвом України для обговорення актуальних проблем порядку денного ОБСЄ, а також поточного стану та перспектив розвитку двосторонньої взаємодії.
6 квітня 2012 Міністра закордонних справ України К. Грищенко здійснив робочий візит до Республіки Казахстан для участі в черговому засіданні Ради міністрів закордонних справ держав-учасниць СНД, що пройшло у м. Астані.
У рамках заходу відбулася двостороння зустріч Міністра закордонних справ Республіки Казахстан з главою зовнішньополітичного відомства України, в ході якого було обговорено графік двостороннього політичного діалогу, включаючи підготовку офіційного візиту Е. Казиханова в Україну. Особливу увагу було приділено питанням двостороннього співробітництва в рамках міжнародних організацій. У контексті головування України в ОБСЄ у 2013 році казахстанська сторона підтвердила готовність поділитися з Україною своїм досвідом головування в цій організації.
 
Торгово-економічні відносини
Економічні відносини з Україною є пріоритетними в зовнішній політиці Казахстану, і Україна є одним із виходів на європейські ринки казахстанських товарів і послуг.
Незважаючи на негативний вплив триваючої світової фінансової кризи, в торговельно-економічних відносинах між Казахстаном і Україною спостерігається істотне зростання.
Так, за даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі РК, двосторонній товарообіг за підсумками 2011 року склав $ 4,4 млрд., і в порівнянні з аналогічним періодом 2010 року виріс в 2 рази. Обсяг експорту казахстанської продукції в Україну склав $ 2,7 млрд., що в 4 рази більше показника за аналогічний період попереднього року. Імпорт товарів з України в Казахстан склав $ 1,7 млрд., що на 21,4% більше показника за аналогічний період 2010 року.
Разом з тим, двосторонній товарообіг за січень-травень 2012 року складе $ 2,35 млрд., і в порівнянні з аналогічним періодом 2011 року ($ 1,76 млрд.) зріс на 33,5%. При цьому, обсяг експорту казахстанської продукції в Україну склав $ 1,0 млрд., і в порівнянні з січнем-травнем 2011 року ($ 1,1 млрд.) знизився на 9,9%. Імпорт товарів з України в Казахстан склав $ 1,34 млрд., що в 2 рази більше показника за аналогічний період 2011 року ($ 650,1 млн.).
В цілому, домовленості, досягнуті президентами Нурсултаном Абишевичем і Віктором Федоровичем в частині нарощування двостороннього економічного співробітництва, дають всі підстави розраховувати на подальше збільшення казахстансько-українського товарообігу в майбутньому до 10 млрд. доларів.
Міждержавна комісія.
В області економіки основні напрямки двосторонньої взаємодії обговорюються в рамках Міждержавної казахстансько-української комісії з економічного співробітництва, десяте засідання якої відбулося 22 травня 2012 року в місті Астані.
В рамках згаданого засідання були обговорені питання активізації двостороннього співробітництва в найбільш перспективних напрямах, зокрема: паливно-енергетичному та агропромисловому комплексі, гірничо-металургійної галузі, важкого машинобудування, авіабудування, галузях хімічної промисловості.
Також були обговорені можливості врегулювання міждержавних розрахунків за результатами торгово-економічних відносин України і Республіки Казахстан за 1992 рік, питання розвитку співробітництва у сфері науково-технічної, інвестиційної та підприємницької діяльності.
Результатом десятого засідання стало підписання першими віце-прем'єрами урядів двох країн С. Ахметовим і В. Хорошковським Протоколу засідання Міждержавної комісії, який увібрав в себе всі необхідні заходи щодо активізації економічної взаємодії Казахстану і України.
           Одним з факторів, що сприяють зміцненню двосторонніх відносин і зростанню товарообігу, є інституційна складова, створення представництв і СП. Важливе місце займають міжрегіональні контакти і зв'язки.
Найважливіші блоки питань - паливно-енергетичний комплекс і транспортно-транзитна сфера.
Україна має один із найвищих у світі коефіцієнтів транзитності своєї території. Через неї проходять зручні трансконтинентальні напрями вантажопотоків. Подальше зближення України із Заходом, особливо в частині об'єднання енергетичних систем, створює для Казахстану додаткові можливості для просування економічних інтересів в європейському регіоні.
Співробітництво у сфері морського транспорту цікаве з точки зору використання українських портів. Розглядається можливість спільної реалізації проектів перевалки нафти в районі морського нафтотерміналу «Південний» і нафтопереробного заводу в районі міста Южного Одеської області.
Крім того, вивчаються перспективи спільного виробництва нафтогазового обладнання в Казахстані і Україні, опрацьовуються питання будівництва транспортної інфраструктури.
Одна з точок перетину інтересів сторін - машинобудування. Україна зберегла необхідну промислову базу ще з часів СРСР, і Казахстан зацікавлений у поставках сільгосптехніки, техніки для електростанцій, імпорті вагонів. Одночасно розглядаються можливості по створенню заводів для збірки та обслуговування цієї техніки на території Казахстану.
В агропромисловому комплексі опрацьовуються питання відкриття в Казахстані представництв українських підприємств сільськогосподарського машинобудування, сервісних центрів з обслуговування сільгосптехніки українського виробництва, а також поставок української техніки і запасних частин до неї.
Співробітництво в галузі культури, освіти і науки
Активно розвивається культурно-гуманітарне співробітництво. Факторами, які позитивно впливають на взаємодію в даній сфері, є зважена зовнішня політика Казахстану по відношенню до України, застосування оптимальних підходів в етнонаціональному контексті, наявність значної української діаспори (близько 350 тисяч), ряд історичних подій, тісно зв'язують долі обох народів. Головними напрямами культурно-гуманітарного співробітництва залишаються освіта, наука, культура, туризм і спорт; поглиблення регіональних зв'язків; сприяння українській діаспорі Казахстану в задоволенні їх культурологічних потреб, підтримці їх зв'язків з етнічною Батьківщиною.
Успішно розвивається науково-технічне співробітництво, в тому числі, в аерокосмічній галузі. Обговорюються питання щодо підготовки та перепідготовки кадрів для космічного сектору Казахстану, створення супутників дистанційного зондування Землі та наукових досліджень, забезпечення екологічної безпеки ракетно-космічної діяльності на космодромі Байконур, реалізації міжнародних космічних проектів.
Крім іншого, опрацьовуються питання участі українських компаній в реалізації планів нашої країни по будівництву об'єктів електроенергетики, атомних станцій, спільного виробництва ядерного палива.
У сфері освіти потенціал двосторонніх зв'язків полягає в можливостях підготовки фахівців, ліцензування, атестації та акредитації навчальних закладів, спільний розвиток нормативно-правової та методичної баз, підготовки та перепідготовки фахівців у галузі вищої освіти, співробітництво між Академіями наук, НДІ та ВУЗів двох країн.
Взаємно проведені Національні Роки в 2007-2008 рр.. підтвердили важливість і ефективність двостороннього співробітництва, відкрили нові можливості для подальшого розвитку політичних і ділових зв'язків, поглиблення партнерства, культурного обміну. Більше 200 заходів у рамках Року Казахстану в 2007 році були, в основному, економічного характеру.
Налагоджено контакти між музеями Казахстану і України. Зокрема, в березні 2009 року у Львівському палаці мистецтв було проведено виставку «Шевченко. Повернення на Україну», присвячену 195-річному ювілею з дня народження українського поета.
Президент РК Н.А. Назарбаєв в рамках свого офіційного візиту в Україну 14-15 вересня 2010 року крім політичних та економічних аспектів двостороннього співробітництва обговорив з В. Януковичем питання культурно-гуманітарного характеру. Зокрема, була досягнута домовленість про проведення днів культури Республіки Казахстан в Україні та України в Республіці Казахстан.
Крім того, 21 жовтня 2011 року в Києві Спілкою композиторів України був організований концерт композиторів Казахстану, які прибули в Україну на чолі з головою Спілки композиторів Казахстану Б. Кидирбек. В рамках концерту у виконанні камерного оркестру України прозвучали твори казахстанських композиторів, таких як: А. Токсанбаєв, Б.Далденбай, В. Стрігоцкій-Пак, А. Мамбетов-Жубанов.
13 грудня 2011 р. в м. Києві за підтримки АТ «Казахфільм ім. Ш. Айманова» Посольством було проведено Дні казахстанського кіно, які були присвячені 20-ти річницям Незалежності Казахстану. Глядачам були представлені роботи казахстанських кінематографістів, такі як: «Небо мого дитинства» Р. Абдрашова, «Кочівник» Ібрагімбєкова, «Жерұйиқ» С. Тауекела і «Хто Ви, пане Ка?» В. Нігматуліной. Дні казахстанського кіно відкрила художня картина «Небо мого дитинства», створена за мотивами книг Президента РК Н.А. Назарбаєва.
За пропозицією Посольства Казахстанської стороною виготовлений пам'ятник казахському поетові Жамбилу Жабаєву, який був встановлений в парку «Нивки» міста Києва в квітні 2012 року, офіційне відкриття пам'ятника планується приурочити з відкриттям нової будівлі Посольства Казахстану в Україні.
 

Warning: require_once(/usr/local/apache/www/kz/htdocs/www//a8693344089437452c2aef4c7783910cb1d11f1f/trustlink.php) [function.require-once]: failed to open stream: No such file or directory in /usr/local/apache/www/kz/htdocs/app/views/blocks/footer.phtml on line 17